Kvalitná tepelná izolácia  zvládne oveľa viac ako chrániť pred chladom. Ako ju nájsť a vybrať tu správnu?Tohtoročná zima, svojimi nízkymi teplotami preverila nejednu domácnosť.

Napadlo vás preto, ako znížiť náklady na vykurovanie v budúcom roku? Alebo si plánujete postaviť nový domček, v ktorom chcete prežiť pohodlne množstvo ďalších rokov a preto uvažujete o jeho zateplení už teraz?

Podobné otázky trápia množstvo ľudí, ktorí plánujú riešiť svoje nové bývanie, ale aj tých, ktorí sa chystajú vylepšiť to aktuálne.

Otázka zatepľovania sa určitým spôsobom aspoň raz v živote dotkla každého z nás. Zateplenie domu alebo bytu je dlhodobá a nie malá investícia, ktorá v budúcnosti ovplyvní kvalitu nášho života. Preto hľadáme riešenia, ktoré by nám najviac vyhovovali. Chceme využiť čo najviac výhod za najlepšiu cenu.

Hľadáme pri tom funkčnosť a iné pridané hodnoty ako trvácnosť, jednoduchosť vyhotovenia, ekologickosť a v neposlednom rade ekonomickosť riešenia. Našťastie na trhu sú v posledných rokoch stále dostupnejšie kvalitné materiály, ktoré ponúkajú novšie a lepšie alternatívy zatepľovania.

Pozornosť sa začína upriamovať aj do oblasti organickej materiálovej bázy, ktorá spĺňa väčšinu požiadaviek trvalo udržateľného rozvoja stavebníctva. Ako si teda vybrať tú správnu izoláciu?  

Keď použijeme správny materiál, zlepší sa ochrana konštrukcie budovy a zároveň ušetríme peniaze na nákladoch za energie. Kvalitná izolácia zvládne oveľa viac ako chrániť pred chladom. To sa prejaví najmä v lete, keď nás dokáže ochrániť pred prehrievaním, bez potreby klimatizácie.

VÝBER IZOLÁCIE Pre správny výber je potrebné poznať tepelnoizolačné, ale aj ďalšie vlastnosti materiálu, z ktorého je izolácia vyrobená.

K ďalším potrebným vlastnostiam patria objemová hmotnosť a merná tepelná kapacita – od nich závisí schopnosť materiálu akumulovať teplo. To sa prejaví na fázovom posune teplotného kmitu, ktorého hodnota nám povie, ako dobre a ako dlho dokáže stavba odolávať teplotným výkyvom. Tieto vlastnosti sú prirodzené pre drevo.

Veľmi užitočnými sa stali drevovláknité dosky švajčiarskeho výrobcu PAVATEX, ktoré našli svoje využitie v drevostavbách, v obytných podkroviach, ale aj pri difúzne otvorených skladbách stien murovaných objektov. PAVATEX je 100% ekologický materiál, obsahuje viac ako 90% drevených vlákien, vyrába sa rozvláknením dreva a následným lisovaním, spracovaním mokrým alebo suchým procesom vo Švajčiarsku. Ako spojivo sa používa škrob a lepidlá bez formaldehydov.

Dosky môžu mať rôzne hrúbky (až do 240 mm), ktorých okraj môže byť rovný alebo profilovaný (pero a drážka).

Použitie dosiek PAVATEX pozitívne ovplyvňuje dopad stavebníctva na životné prostredie, pretože majú pozitívnu bilanciu CO2. Vďaka spracovateľskému cyklu 1m3 suroviny sa pohltí o 98 kg CO2 viac, než sa vyprodukuje a vypustí späť do atmosféry.  

Zdroj : Dr. Frank Werner, Umwelt & Entwicklung, Zurich

Drevovláknité dosky PAVATEX sú perfektným jednoduchým riešením, mnohých problémov, týkajúcich sa zatepľovania. Pozitívne ovplyvňujú tepelnú stabilitu interiérov drevostavieb či zateplených podkroví.

PAVATEX chráni proti chladu (tepelná vodivosť  λD = 0,038 – 0,047 W/(m.K)), ale najmä proti prehrievaniu, pretože má vysokú akumulačnú schopnosť, ktorá je dosiahnutá veľkou objemovou hmotnosťou a tepelnou kapacitou až 2100 J/(kg.K). Tieto čísla sú niekoľkonásobné oproti ľahkým penovým a vlnovým izolantom (20-30x väčšia tepelná akumulácia a 3-4x dlhšia doba odolania proti prehriatiu).

Jednoduchý prístup, kedy volíme veľkú hrúbku „ľahkej“ tepelnej izolácie, však tepelnú pohodu interiérov nezaistí a vlastnosti drevovláknitých dosiek nedokáže nahradiť.

Fázový posun teplotného kmitu je pri skladbe s PAVATEXOM možné dosiahnuť od 7,0 do 12,8 hodín, pri skladbách s „ľahkými“ izolantmi je to len od cca 2 – 4 hodín. Vyhovuje sprísneným kritériám na tepelnoizolačné vlastnosti budov platným od 1.1.2016. Je difúzne otvorený, prirodzene pracuje s vlhkosťou, čím pozitívne ovplyvňuje mikroklímu v dome. Tá je veľmi dôležitá pre kvalitný a zdravý život človeka.

UPLATNENIE Tepelná izolácia PAVATEX sú určené na použitie v obvodovom a strešnom plášti, ako výplne rámov, do podláh či stropov bungalovov.

Uplatnenie drevovláknitých dosiek PAVATEX v rámci celej stavby.

Pri drevostavbách a zatepľovaní strešných plášťov ide o základný konštrukčný materiál, vhodný aj pre difúzne otvorené konštrukcie. Tradičnou a najstaršou aplikáciou dosiek je ich použitie v podlahách. Vďaka svojej vláknitej štruktúre a vyššej hustote dokážu efektívne znižovať nežiaduci hluk. Neváhajte si vybrať zo širokej ponuky nášho sortimentu na stránke IZOLEKO 🙂  tepelná izolácia

izoleko@izoleko.sk, +421 911 420 998 IZOLEKO s.r.o.